My Board

Tam Versiyon: Enes Tesisat
Şu anda tam olmayan bir versiyonun içeriğine bakıyorsunuz. Tam versiyon'a bakınız.
Teknoloji ilerledikçe kırmadan su kaçağı tespiti yapan firmaların sayısı giderek artıyor. Yeni tadilatı bitmiş bir banyonun tesisat borularında meydana gelecek sızıntı sizi su kaçağı firma arayışına sürükler. Yaşanan su kaçağı problemlerinin altında yatan ana sebep kalitesiz boru kullanımı ve usta seçimidir.
 
Ev, iş yerleri, okullar, alışveriş merkezleri gibi yerlerde su tesisatlarından sızan ve büyük sorunlar teşkil eden problemleri ifade edecek olursak tüm bu sorunlara yol açan tesisat problemlerine su kaçağı problemi denir. Meydana gelen su kaçağı problemlerine müdahale edilmediği takdirde yani kırmadan su kaçağı bulma işlemi yapılmadığında, sorunun yaşanmış olduğu yerin çeşitli bölgelerinde daha büyük problemler ortaya çıkabilir.
 
Firmamız farklı yerlerde kendini yetiştirmiş ustalarla çalışmaz. Çalışan tüm personel kendi bünyemizde yetiştirdiğimiz tesisat ustalarından oluşmaktadır. Kuruluşumuzda firmamızda işe başlayan su kaçağı ustaları ile hala devam ediyoruz. 10 yıldır firmamız usta değiştirmemiştir. Yeni aldığımız ustalar olmuştur fakat firmamızdan çıkan personel olmamıştır. Su kaçağı makine ile bulunmaz, tecrübe ile bulunur. Tecrübeli personel çalıştırmanın zahmeti ağır olur bilirsiniz.
 
Sektörde İstanbul tesisat ismi bir marka olmuştur. Google arama motorunda Enes tesisat yazın ve arama yapın. Adımıza verilen tüm reklamları görebilirsiniz. Herhangi bir firmayı telefonla arayıp orası İstanbul Tesisat mı diye sorun size verecekleri cevap evet burası Enes tesisat. İnternet sitelerinde firma isimleri farklı olduğu halde firmamızın markasıyla reklam veren bu firmalar sizleri yanıltabilir. Sizce kötü bir firmayı kim taklit etmek ister.
 
Su kaçağı sektöründe çalışan ustaların kesinlikle sabırlı ve azimli olması gerekir. Azimli kişiler, sıkıntılı bir kaçak ile karşılaştıklarında hemen o işten vazgeçmezler, aksine azimli olarak su kaçağının nerede olduğunu bulmak için üzerine giderler, kaçağı bulur ve başarılı olurlar. Pis su boruları kontrol ederken, su kaçağı kamerasını borunun içerisine çok yavaş hareketlerle göndermelisiniz. Hızlı geçişler sırasında borularda kırık noktaları gözden kaçırabilirsiniz. Her dairede soğuk ve sıcak su borularına basınç testi yapılması gerekir.
 
Temiz su testi yapılmadan kaçak tespit işlemini sonlandırmak yapılan genel hatalar arasında yer alır. Basınç testi sırasında kullanılan manometre periyodik olarak yenisi ile değiştirilmelidir. Kontroller sırasında atık su borularının eğimsiz olduğu kanaatine varılırsa boru geçiş noktaları tekrar gözden geçirilmelidir. Boru içerisinde su kalması her zaman su sızıntısına yol açmaz. Kullandığınız su kaçağı cihazlarına iyi hakim olmalısınız. Kullanılan cihazlar yurt dışı meşeli olduğundan çalışma frekanslarının doğru değerlerde olduğunu teyit etmeniz gerekir. Kombinin kalorifer borularında termal kamera ile su kaçağı kontrolü yapılırken, cihazın renk paletinin gök kuşağı seçili olduğundan emin olun.
 
Boru çatlaklarının yer tespitinde kullanılan dedektörün 512 hz ayarlı olduğunu kontrol edin. Toprak altında bu işlemi yapıyorsanız derinlik mesafesine göre sinyali artırmanız gereklidir. Patlak boru tamiri için kimyasal ilaç kullanılması zorunlu yerlerde tesisat sisteminin kapalı devre olarak çalışması lazımdır. Açık devre tesisat borularında yaptığınız kimyasal uygulama sağlıklı olmaz. Patlak borunun tamiri yapıldıktan sonra farklı bir tesisat kaçağı var mı yok mu görülür, işlem sonlandırılır.
 
Kaynak:
 
https://www.enes-tesisat.com/sihhi-tesisat/
https://www.enes-tesisat.com/su-kacagi-tespiti/
https://www.enes-tesisat.com/tikaniklik-acma/